Erasmus+
Wyjazdy Wykładowców
W ramach programu Erasmus+ pracownicy Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego mają możliwość realizacji wyjazdów zagranicznych do uczelni partnerskich, z którymi podpisane zostały umowy międzyinstytucjonalne w ramach Erasmus+ w ramach danej dziedziny. Wyjazdy standardowo trwają od 2 do 5 dni, z wyłączeniem czasu podróży. Wyjazd powinien zostać zrealizowany w czasie trwania danej umowy finansowej, w ramach której odbywa się mobilność. Dokładny termin realizacji wyjazdu uzgadniany jest z uczelnią zagraniczną indywidualnie przez pracownika.
Decyzję o zakwalifikowaniu na wyjazd podejmuje komisja kwalifikacyjna powołana przez Rektora. Po zakwalifikowaniu na wyjazd przez komisję i przed wyjazdem z każdym pracownikiem podpisywana jest umowa finansowa. Osoby zakwalifikowane na wyjazd z dofinansowaniem otrzymują dofinansowanie na wyjazd ze środków programu Erasmus+. Otrzymane stypendium przeznaczone jest na pokrycie dodatkowych kosztów (ryczałt na koszty utrzymania i na podróż) związanych z wyjazdem i pobytem w uczelni/ instytucji przyjmującej.
W ramach programu nauczyciele akademiccy mogą realizować wyjazd w celu przeprowadzenia minimum 8 godzin zajęć dydaktycznych do zagranicznych uczelni partnerskich posiadających Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego ECHE, z którymi podpisana została umowa międzyinstytucjonalna w ramach danej dziedziny. Proponowany temat i program zajęć uzgadniany jest przez wykładowcę z uczelnią zagraniczną w tzw. porozumieniu o programie zajęć (Staff Mobility for Teaching Agreement).
Wyjazd nie może odbyć się w celu realizacji działalności naukowo-badawczej, udziału w konferencji, sympozjum czy kongresie. Możliwa jest realizacja wyjazdu łączonego, tj. wyjazdu w celu przeprowadzenia zajęć dydaktycznych i szkolenia mającego na celu rozwijanie kompetencji dydaktycznych i/lub cyfrowych.
Możliwy jest udział w mieszanych programach intensywnych (BIP- Blended Intensive Programmes) - krótkich, intensywnych programach, w których biorą udział conajmniej trzy uczelnie z różnych krajów programu. w ramach których wykorzystywane są innowacyjne metody nauczania i uczenia się, w tym współpracę online. Program tego typu powinien mieć wartość dodaną w porównaniu z programami istniejącymi w uczestniczących instytucjach szkolnictwa wyższego i stanowić połączenie krótkotrwałej mobilności fizycznej za granicą z obowiązkowym komponentem wirtualnym.
Rekrutacja na wyjazdy zagraniczne pracowników w ramach Erasmus+
Osoby zainteresowane realizacją wyjazdu zagranicznego powinny złożyć wymagane dokumenty w Dziale Współpracy Międzynarodowej w ogłoszonym terminie rekrutacji na wyjazdy.
Rekrutacja na wyjazdy nauczycieli akademickich: do 21.11.2024 r.
Wymagane dokumenty
1) podanie na wyjazd do Uczelnianej Komisji Kwalifikacyjnej Programu Erasmus+
2) porozumienie o programie zajęć (Staff Mobility for Teaching Agreement), zaakceptowane przez instytucję przyjmującą, określające cel wyjazdu, instytucję, do której planowany jest wyjazd, działania do zrealizowania, przewidywane rezultaty, związek ze strategią uczelni, wpływ zrealizowanego wyjazdu na jednostkę macierzystą i dalszą karierę zawodową;
3) zgłoszenie na wyjazd
Dokumenty:
Złożone dokumenty rozpatrywane są przez Uczelnianą Komisję Kwalifikacyjną w składzie: Przewodnicząca Komisji prof. dr hab. Barbara Stoczewska, przedstawiciele wydziałów, z których wywodzą się kandydaci, Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+, Sekretarz Komisji – przedstawiciel Działu Współpracy Międzynarodowej. Komisja dokonuje oceny formalnej i merytorycznej.
Kryteria kwalifikacyjne obejmują udokumentowaną znajomość języka angielskiego lub innego języka obcego niezbędnego do realizacji wyjazdu, uzasadnienie wyjazdu, program zajęć przedstawiony przez kandydata w porozumieniu o programie zajęć. Pod uwagę brany jest również staż pracy, liczba dotychczas zrealizowanych wyjazdów, rodzaj zatrudnienia, działalność organizacyjna na rzecz uczelni. Decyzja dotycząca kwalifikacji na wyjazdy zostaje podjęta i ogłoszona przez komisję po zapoznaniu się z przedłożoną dokumentacją kandydatów. Wyjazd należy zrealizować do końca trwania projektu, w ramach którego dofinansowany jest wyjazd.
Dofinansowanie
Zasady dofinansowania wyjazdów | Zasady |
Rozliczenie wyjazdu po powrocie
Podstawą rozliczenia wyjazdu oraz określenia rzeczywistego czasu trwania stypendium jest potwierdzenie pobytu wydane przez instytucję przyjmującą wraz z informacją o zrealizowaniu założonego programu. Po powrocie z uczelni partnerskiej / instytucji przyjmującej pracownik jest zobowiązany do rozliczenia otrzymanego stypendium zgodnie z zasadami określonymi w umowie podpisanej przed wyjazdem z Uczelnią. Rozliczenie obejmuje dostarczenie przez pracownika wymaganych umową dokumentów oraz wypełnienie obowiązkowej ankiety online.
Druki:
- Potwierdzenie pobytu [ .doc ]