Informacje
Program START - organizator FNP
17.10.2024
Dział Badań i Rozwoku uprzejmie informuje, że do 31.10.2024 r. można złożyć wniosek o stypendium do Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Celem programu jest wyróżnienie najzdolniejszych młodych uczonych i zachęcenie ich do dalszego rozwoju naukowego przez umożliwienie pełnego poświęcenia się pracy badawczej.
O stypendium mogą ubiegać się osoby, które spełniają łącznie następujące warunki:
- są doktorantami bądź doktorami w Polsce lub wykonują prace B+R* w Polsce w podmiocie, którego jednym z celów statutowych jest prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
- mogą wykazać się udokumentowanym dorobkiem naukowym (publikacje, patenty komunikaty konferencyjne);
- nie przekroczyły 30. roku życia w roku składania wniosku (w bieżącym roku są to osoby urodzone w 1994 r. i później).
Wiek ten może zostać przedłużony:
- kobietom z tytułu urodzenia dziecka i osobom, które przysposobiły dziecko – 1 rok na każde dziecko,
- z tytułu przerwy w pracy naukowej (o maksymalnie 2 lata) – szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie programu START i Instrukcji przygotowania wniosku,
- wskazane powyżej podstawy do przedłużenia wieku nie kumulują się.
Informacje i zasady konkursu:
- Zgodnie z regulaminem stypendium START można otrzymać tylko raz.
- Stypendium jest przyznawane na okres 12 miesięcy.
- Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wymaga od laureata prowadzenia pracy naukowej w okresie otrzymywania stypendium.
- W programie START przyznawane są również wyróżnienia kandydatom i kandydatkom, których osiągnięcia naukowe zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu i zostały uznane za wybitne.
- W ramach programu FNP może przyznać uzupełniające stypendium wyjazdowe na krótkie wyjazdy studyjne w jednym lub dwóch ośrodkach badawczych za granicą. Wyjazdy te maja służyć nawiązaniu współpracy oraz poznaniu metod pracy badawczej w tych ośrodkach. Osoby te zostaną wybrane spośród laureatów, którzy zgłosili chęć odbycia takiego wyjazdu we wniosku o stypendium oraz załączyli wymagane dokumenty (szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie programu START i Instrukcji przygotowania wniosku).
-
Podstawowym kryterium oceny wniosków jest naukowa jakość i oryginalność dorobku naukowego kandydatów, oceniana na podstawie dokumentów załączonych do wniosku. Istotne znaczenie mają również przedstawione we wniosku plany badawcze na najbliższy rok.
więcej inofrmcji na stronie FNP